Microsoft Endpoint Configuration Manager : Microsoft Edge Browser deploy işlemi

Microsoft Endpoint Configuration Manager (MECM), eski adıyla SCCM (System Center Configuration Manager) ile Microsoft Edge Browser dağıtım adımlarından bahsedeceğim. İşlemlerimize başlamadan önce kurucağımız Edge Browser sürümünün msi uzantılı dosyasını sitesinden, MECM sunucumuz üzerindeki erişebileceğimiz bir ağ yoluna indirmeliyiz. Aşağıdaki link üzerinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/edge/business/download

1.Adım:

Dosyayı bir ağ pathi üzerine indirdikten sonra, MECM konsolu üzerinden Software Library\Owerview\Application Management\Applications kısmına geliyoruz ve orta penceredeki boş bir alana mouse’un sağ tuşuyla tıklayıp, Create Application diyerek yapılandırma sayfamızı açıyoruz.

2.Adım:

Açılan ilk penceremizde yükleyeceğimiz dosya tipini ve bulunduğu ağ yolunu seçiyoruz. İndirdiğimiz dosya .msi uzantılı olduğu için Type kısmında bir değişliklik yapmıyoruz. Browse kısmından indirdiğimiz dosyayı ağ yolundan seçiyoruz. Next diyerek bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

3.Adım:

Uygulama ile ilgili bilgileri görüyoruz. Next diyerek bir sonraki sayfaya geçebiliriz.

4.Adım:

General Information adımında Uygulama bilgilerini ve çalışacak scripti görebiliriz. Msi uzantılı dosyalarda kurulum kolaylığı olduğu için bu adımlarda herhangi bir değişiklik ihtiyacımız bulunmuyor. Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

5.Adım:

Summery adımında işlem bilgilerini görüyoruz. Next diyerek Progress adımının tamalanmasını bekliyoruz.

6.Adım:

Complication sayfasında herhangi bir hata almadan uygulamanın kurulum paketini oluşturduğumuzu görüyoruz. Buraya kadar olan adımlarda sadece kurulum paketini oluşturduk. Bundan sonraki adımlarımızda bu kurulum paketinin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Close diyerek sayfayı kapatıyoruz.

7.Adım:

Applications altında Microsoft Edge kurulum paketimizi görüyoruz. Bu paketi öncelikle kullanacağımız tüm DP(Distribution Point)lere gönderimini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Microsoft Edge paketine sağ tuşla tıklayıp, Distribute Content seçeneğini seçerek DP’lere dağıtıma başlıyoruz.

8.Adım:

General sayfasını Next diyerek geçiyoruz.

9.Adım:

Content sayfasında içeriğimizi görüyoruz. Next diyerek sayfayı geçiyoruz.

10.Adım:

Content Destination sayfasında dağıtım yapacağım DP’leri seçiyoruz. Ekranın sağındaki Add kısmından seçimimizi gerçekleştiriyoruz. Seçtiğimiz DP’leri orta ekranda gördükten sonra Next diyerek bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

11.Adım:

Summary kısmında işlemlerimizin özetini görüyoruz. Next diyerak Progress adımının tamamlanmasını bekliyoruz.

12.Adım:

Completion kısmında sorunsuz bir şekilde işlemin tamamlandığını görüp. Close ile bu adımımızı tamamlıyoruz. Paketin dağılması uzak lokasyonlarınızda ağ erişim durumunuza göre vakit alabilir.

13.Adım:

Bu adıma gelene kadar kurulum paketimiz tüm DP’lere dağılmış oldu. Artık paketimizi istediğimiz bilgisayarlara dağıtabiliriz. Bunun için Applications altındaki Microsoft Edge paketimize sağ tuşla tıklayıp, Deploy diyoruz.

14.Adım:

Açılan pencerede Software satırında Microsoft Edge‘i görüyoruz. Collection satırındaki Browse alanından hangi collectiona dağıtacağımızı seçiyoruz. Ben daha önce oluşturduğum Windows 10 adlı collection üzerinde dağıtımımı yapacağım. Next diyerek sonraki sayfaya geçiyoruz.

15.Adım:

Deployment Settings alanında deploy tercihlerimizi belirliyoruz. Action satırı Install olarak kalacak. Purpose satırında iki seçeneğimiz bulunuyor. Available (Paketin dağıtımını yapar, kurulum tercihini kullanıcıya bırakır) ve Required (Paketin dağırımını yapar ve kurulumu gerçekleştirir). Available seçeneği ile ilerliyoruz. Next diyerek bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

16.Adım:

Scheduling adımında deploy işlemimizi zamanlıyoruz. Required seçeneklerde daha fazla ihtiyaç duyulan bir adım. Biz kurulumları kullanıcıya bıraktığımız ve sadece dağıtım yapılacağı için bu kısmında ayar yapmayarak Default (Mümkün olan ilk fırsatta) olarak bırakıp, Next ile sonraki sayfaya geçiyoruz.

17.Adım:

Son kullanıcılara gerelecek bilgilendirme ayarlarının yapıldığı sayfa. Next ile sonraki sayfaya geçiyoruz.

18.Adım:

Alerts ayarlarının yapıldığı adım. Next ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

19. Adım:

Summery kısmında uygulacanak ayarlarımızı görüyoruz. Next diyerek Progress adımının tamamlanmasını bekliyoruz.

20.Adım:

Completion kısmında hatasız bir şekilde deploy işleminin tamamlandığını görüp Close diyerek sayfamızı kapatabiliriz.

21.Adım:

Artık dağıtımımız tamamlandı. Software Center üzerinde kullanıcılar paketimizi görmeye başlayacaklar. Paket üzerine sağ tuş tıklayıp Properties kısmından birkaç ince ayar yapabilirsiniz.

General Information kısmında Publisher ve Software version bilgilerini yazabilirsiniz.

Software Center kısmında, uygulama paketi için icon belirleyebilirsiniz.

Artık dağıtım yaptığınız bilgisayarlarda Softweare Center üzerinde uygulamayı görüyoruz ve üzerine gelip install diyerek yüklemesini yapabiliriz.